Ankara Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

  Vajinoplasti, pek çok kadında gebelik ve normal doğum gibi süreçlerden sonra ya da yaş ilerledikçe oluşan, vajinada istenmeyen düzeydeki genişleme, esneme ve sarkma problemlerini düzeltmek, vajinayı sıkılaştırmak için yapılan bir uygulamadır. Vajina daraltma işlemi en çok vajinadan ellerine gelen kitle, istemsiz idrar ya da gaz kaçırma, cinsel ilişkide orgazm olamama, doğum dikişlerinin düzgün iyileşmemesi ve ağrı yapması gibi şikayetleri olan kadınlara yapılmaktadır.

  Yazımızın devamında vajinoplasti ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara vajinoplasti tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; BB Clinic doktorlarımız Doç. Dr. Bora ÇOŞKUN ve Doç. Dr. Buğra ÇOŞKUN’dan randevu alabilirsiniz.

  Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Nedir?

  Zamanla genişleyen vajinaya sıkılık kazandırmak amacıyla yapılan ameliyatlara, vajina daraltma ameliyatı ya da vajinoplasti operasyonu adı verilmektedir. Tıbbi dilde kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa vajina, vajinaya yapılan estetik operasyona ise vajinoplasti adı verilmektedir. Halk arasında ise vajina, hazne olarak bilinmektedir. Vajinanın ortalama uzunluğu 8-9 cm kadardır.

  Vajina esnek bir yapıya sahiptir. Doğum esnasında genişleme özelliğini en yüksek seviyede kullanan vajina, doğum sonrasında tam olarak eski haline dönemez. Özellikle zor doğumlarda ve iri bebek doğumlarında vajinanın kas ve bağ dokusu ciddi hasarlar alır ve vajinada kalıcı şekilde genişleme meydana gelebilir. Genişlemeye bağlı olarak da kişi psikolojik ya da partneri ile cinsel birlikteliğinde sorunlar yaşamaya başlar. Yapılan çalışmalarda 100 kadından 76’sında vajinal hassasiyet kaybı olduğu ve bu durumun da büyük oranda vajinal genişleme nedeniyle görüldüğü tespit edilmiştir. Vajinoplasti dediğimiz vajen daraltma operasyonu vajinal hassasiyet kaybını giderip cinsel ilişki sırasında partner ile uyumu artırmaktadır. Aynı zamanda vajinoplasti operasyonu kabızlık ve idrar kaçırma problemleri yaşayan kadınlara da çözüm getirmektedir.

  Vajinoplasti operasyonları birçok kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından sıklıkla gerçekleştirilen ameliyatlardır. Bu operasyonun amacı vajinanın daraltılarak eski sıkılığına getirilmesi ve cinsel haz oranının arttırılmasıdır.

  Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

  Vajinoplasti ameliyatları yeniden onarım ameliyatlarıdır, çoğunlukla kadın hastalıkları ve doğum hekimlerince gerçekleştirilmektedir. Vajinoplasti, genital estetik cerrahi operasyonları içerisinde sıklıkla yapılan bir cerrahi operasyondur.

  Vajinoplasti operasyonuna başlamadan önce vajinadaki sarkmayı algılayabilmek için vajinal giriş parmak sokularak ölçülmektedir. 1 ve 2 parmağın girmesi normal kabul edilir, 3 parmağın girmesi orta düzeyken, 4 parmak ve üstünün girmesi ileri düzeyde vajinal genişlemeyi tanımlamaktadır. Tüm vajinoplasti operasyonlarındaki amaç, vajinal genişliğin 1-2 parmak düzeyi arasına getirilmesidir.

  Vajinoplasti ameliyatlarında, vajina içinden üçgen şeklinde doku çıkarılır. Daha sonra atılan enine dikişlerle vajinada daralma sağlanmaktadır. Bu sayede vajinanın arka duvarı tamamıyla daraltılmış olur. Kaslarda zedelenme ve ayrılmanın gözlendiği bazı durumlarda, vajinal kanalın altında yer alan pelvik kaslar da birbirine yaklaştırılır ve böylece sıkılık arttırılır.

  Vajinoplasti ile Vajina Ne Kadar Daraltılır?

  Vajina ne kadar geniş ise daraltma işlemi o kadar çok yapılacak demektir. Bu nedenle bu konuda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışılmalıdır. Vajina daraltıcı operasyonlar ile vajinanın içeriden ve dışarıdan daraltılması mümkün olur.

  Genişlemenin fazla olduğu bazı kişilerde 7-8 cm’ye varan daraltma yapılması mümkündür. Bu şekilde vajinanın derinliği değişmezken kanal komple daraltılmaktadır.

  Cinsel hazzın kadınlarda en yoğun olduğu bölüm vajinanın giriş kısmıdır. Bu bölümde klitoris ve G noktası gibi cinsel uyarıcı organlar yer almaktadır. Penisin içeriye girerken bu organlara teması hazzı ve orgazm olmayı etkilemektedir. Bu nedenle vajina daraltma operasyonları farklı açılardan da pek çok fayda sağlamaktadır.

  Vajinoplasti Operasyonu Sonrası Doğum Yapılabilir Mi?

  Vajina daraltma ameliyatı normal doğum yapmaya engel bir durum değildir. Vajina esnek bir organ olduğu için doğum sırasında esneyerek bebeğin çıkışını mümkün kılacaktır. Fakat doğum esnasında da yırtılmalar söz konusu olabileceği için, vajina daraltma işleminin doğum sonrası tekrarlanması söz konusu olabilir.

  Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Vajina daraltma ameliyatı sonrası, hastalar aspirin dışında doktorunun önerdiği her türlü ağrı kesiciyi kullanabilirler.
  • Cerrahi öncesi ve sonrası birkaç gün süreyle sıvı gıdalarla beslenmeleri uygun olur.
  • Vajinoplasti ameliyatı sonrası hastalar oturarak banyo yapmamalıdır. Ayakta duş alabilir.
  • Spor yapmak, bisiklete binmek ve cinsel ilişkide bulunmak ilk 6 hafta içerisinde önerilmez.
  • Lazer epilasyon, ağda, jilet uygulaması da operasyondan sonraki ilk 6 hafta içerisinde önerilmez.
  • Vajinoplasti ameliyatından sonra hafif miktarda kanlı akıntılar normal kabul edilmektedir. Ancak kötü kokulu ve iltihaplı bir akıntı olması ya da çok şiddetli ağrı durumunda bir uzmana danışmak gerekir.
  • Operasyon sonrası dikişler kendiliğinden eriyen türden yapılır, bundan dolayı alınmasına gerek yoktur.

  Vajinoplasti Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

  Ameliyat sonrasında hastalar ortalama olarak 1 hafta içinde iyileşmeye başlar. Ağrıları azalır ve dikişler erimeye başlar. Uzmanlar 4 ile 6 hafta arasında cinsel ilişki, spor, yüzme gibi faaliyetler için beklenmesini önerir.

  Vajinoplasti Ameliyatı Belli Olur Mu?

  Yapılan vajinoplasti ameliyatından sonra hastanın cinsel partneri ameliyat olduğunu anlayamaz.

  Vajina Daraltma Ameliyatı Doğum Yapmayanlar İçin Uygun Mudur?

  Doğum yapmamış kişilerde de genetik nedenlerle ya da geçirilmiş operasyonlarla vajinada genişleme olabilir. Böyle durumlarda hekiminiz gerekli görürse vajina daraltma işlemi yapılabilir.

  Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilebilir?

  Operasyon sonrasında genellikle hekiminiz tarafından en az bir kontrol muayenesi yapılarak iyileşme değerlendirilir. İlk cinsel ilişkiye, ortalama 6 hafta geçtikten sonra girilebilir. Genellikle çiftler cerrahi sonrası cinsel hayatlarının iyiye gittiğini ifade ederler. Bazı hastalar da operasyon sonrasında yaşadığı ilk cinsel ilişki sırasında ağrılı hissedebilir.

  Ankara Vajinoplasti Fiyatı 2024

  Vajinoplasti, estetik bir müdahaledir. Vajinanın daraltılmasına verilen bu işlemde, farklı fiyatlandırmalar olabilir. Ankara vajinoplasti tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir; BB Clinic doktorlarımız Doç. Dr. Bora ÇOŞKUN ve Doç. Dr. Buğra ÇOŞKUN’dan randevu alabilirsiniz.

  Randevu
  Yol Tarifi