Miyom Tedavisi Ankara

  Miyomlar, rahimdeki kas hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşan ve genellikle iyi huylu olan kitlelerdir. Bu kitleler; büyüklüklerine ve rahimde bulundukları yere göre bazı belirtilere sebep olabilmektedirler.  Kişiler, bahsettiğimiz koşullara bağlı olarak düzensiz ve ağrılı adetler deneyimleyebilirler. Hatta bazı durumlarda hamile kalmakta zorluk yaşayabilirler. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin verilerine göre; her üç kadından birinin, hayatının bir döneminde, rahim fibroidi olarak da tabir edilen miyomlara sahip olduğu düşünülmektedir. Kadınlar arasında oldukça sık görülmesine karşın genellikle iyi huylu olan miyomlar; takibi ve cerrahi yollarla alınması mümkün olan kitlelerdir. Her bireyin kimyasal, hücresel ve hormonal yapıları birbirinden farklıdır. Bu yüzden miyom tedavisi, hastanın şikayetlerine ve bulgularına göre özel şekilde planlanır. Ankara miyom tedavisi için kliniğimizi arayabilir, alanında uzman olan doktorlarımız; Doç. Dr. Bora Coşkun ve Doç. Dr. Buğra Coşkun’dan randevu alabilirsiniz. Miyom tedavisinin ve tanısının; ancak tıp eğitimi almış, uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilebileceği unutulmamalıdır.

  Miyom Nedir?

  Rahmi meydana getiren düz kas dokularının; kontrolsüz ve kuralsız bir şekilde çoğalması ile oluşan tümörlere miyom adı verilir. Ekseriyetle iyi huylu olan bu tümörler, kadınlar arasında oldukça sık görülür. Miyomlar, hastalığın erken dönemlerinde belirti vermeyebilirler. Bu yüzden teşhisleri; genellikle rutin kontroller ve ikincil şikayetler sonucu gidilen muayenelerde gerçekleşir. Kontrolsüzce büyüdükleri takdirde oldukça ağrılı ve şiddetli adet kanamalarına sebep olabilirler. Düşük de olsa miyomların, diğer birçok iyi huylu tümör gibi kötü huylu tümörlere dönüşme ihtimali taşıdıkları unutulmamalıdır. Gerek bu ihtimale karşı gerekse de hastanın hayat kalitesini düşüren belirtilerle mücadele edebilmek için doktor takibi şiddetle önerilmektedir.

  Miyom Çeşitleri Nelerdir?

  Miyomlar, bulundukları yerlere ve etkiledikleri bölgelere göre farklı gruplarda incelenirler;

  Submüköz Miyomlar

  Rahmin iç dokusunu oluşturan kas tabakasında ortaya çıkarlar. Bulundukları bölgenin yapısını bozarak şiddetli ve beklenenden uzun adet kanamalarına sebep olabilirler. Submüköz miyomların rahimde sebep olduğu bozunumalar, hastanın hamile kalmasını güçleştirebilir.

  Subseröz Miyomlar

  Rahmin en dış kısmında görülen miyomlardır. Diğer miyomlar gibi şiddetli ve uzun adet kanamalarına sebep olmadıkları için genellikle aşırı büyüyene kadar teşhis edilmezler. Aşırı büyüdükleri takdirde dışarıdan görülebilir ve karında yer alan diğer organlara baskı yaparak hastayı rahatsız edebilirler.

  İntramural Miyomlar

  Rahmin kas dokusu içerisinde gelişim gösteren miyomlardır. Büyüyerek rahmin genişlemesine sebep olabilirler. Hastalar baskı hissiyle karakterize olan ağrılar hissedebilir.

  Saplı Miyomlar

  Bu miyomlar pendikül ismi verilen ince bir sap ile rahme bağlıdır. Rahmin içine veya dışına doğru büyüyebilirler. Kontrolsüzce büyüyen saplı miyomlar, kendi etraflarında dönerek şiddetli ağrılara sebep olabilirler. Bazı durumlarda acilen cerrahi operasyon gerekebilir.

  Rahimde Miyom Kimlerde Görülür?

  Miyomlar, yaş farkı gözetmeksizin her kadında ortaya çıkabilirler. Yaşla birlikte artan riskin, özellikle 30 ile 50 yaşları arasında olan kadınlar için en yüksek noktada olduğu bilinmektedir.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyomlar, genel itibariyle tesadüfen fark edilen ve fark edilene kadar varlığından haberdar olunmayan, iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörlerin kötü huylu olma riski çok düşük olsa da düzenli takipleri sağlanmadığı takdirde, hastanın hayat kalitesini önemli ölçülerde düşüren belirtilere sebep olabilirler. Belirtiler, hastadan hastaya değişiklik gösterse de en sık rastlanan şikâyetler;

  • Rahimde ağrı, baskı ve basınç hissi,
  • Şiddetli, ağrılı ve normalden uzun süren âdet kanamaları,
  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı, ilerleyen durumlarda idrar kaçırma problemleri,
  • Kabızlık gibi sindirim ve boşaltım sistemi problemleri,
  • Gebe kalmada güçlük ve bazı durumlarda kısırlık olarak kaydedilmiştir.

  Miyom belirtileri hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Unutulmamalıdır ki; hastalığın kesin teşhisi, takibi ve tedavisi için, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan bir hekimle görüşmek elzemdir. Ankara Miyom Tedavisi için BB Clinic ile iletişime geçebilir; Doç. Dr. Bora Coşkun veya Doç. Dr. Buğra Coşkun’dan randevu alabilirsiniz.

  Miyom Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Miyom tedavisi ve tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce bilinmelidir ki; her hasta özeldir. Vücut kimyası, hasta öyküsü, anatomik farklılıkları ve şikâyetleri ile tüm hastalar birbirlerinden ayrılırlar. Uzman doktorlara düşen görev, her hastayı özenle muayene edip problemlerini analiz etmektir. Miyom tedavisinde de öncelikle hasta öyküsü alınır, şikayetleri dinlenir ve modern yöntemlerle bu şikayetlerin kaynağı belirlenir. Daha sonra ise miyomun türüne, büyüklüğüne ve etkilerine göre bir tedavi yolu seçilir.

  Tesadüfen fark edilen ve belirti vermeyen miyomların, olası risklere karşı düzenli olarak takip edilmesi çoğu zaman yeterlidir. Ağrılı ve uzun süren adet kanamaları gibi, hayat kalitesini düşüren problemlere sebep olan miyomlar ise hastanın isteği doğrultusunda cerrahi bir operasyonla alınmaktadır. Miyom ameliyatları; açık miyom ameliyatı ve kapalı miyom ameliyatı olarak ikiye ayrılmaktadır.

  Açık Miyom Ameliyatı

  Tıbbi literatürde myomektomi olarak anılan, cerrahi bir operasyondur. Hastanın karın bölgesine atılan ve 10-12 cm genişliğinde olan bir kesi yardımıyla rahme ulaşılır. Miyomlar, bu kesi aracılığı ile hastadan alınırlar. Ameliyat süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama olarak 1 saattir.

  Kapalı Miyom Ameliyatı

  Ankara miyom tedavisi söz konusu olduğunda, hastalar tarafından en sık tercih edilen yöntem; Laparoskopik Myomektomi yani kapalı miyom ameliyatıdır. Genellikle 1 cm’yi bile bulmayan kesiler aracılığı ile miyomlar hastadan alınır. Hasta, açık miyom ameliyatına kıyasla çok daha hızlı bir şekilde iyileşir. Kesiklerin küçük olması, ameliyat sonrasında gelişebilecek komplikasyonların riskini de büyük ölçüde azaltmaktadır.

  Ankara Miyom Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara miyom tedavisi, doktorların gerçekleştirdiği tetkikler ışığında kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi her hasta özeldir. Hastaların öyküleri ve şikâyetleri birbirlerinden farklı olabilir. Ankara miyom tedavisi fiyatları da doktorun, hasta ile birlikte özenle seçeceği tedavi yöntemine göre değişebilmektedir. Miyom tedavisi Ankara fiyatları ve diğer konular hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir, uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

  Randevu
  Yol Tarifi