Ankara Kapalı Polip Ameliyatı 

    Polipler, bedenin birçok noktasında ortaya çıkabilen tümör benzeri, iyi huylu yapılardır. Rahimde de görülebilen bu tümör benzeri yapılar, çoğu zaman herhangi bir belirtiye sebep olmazlar. Bu yüzden rutin bir kontrol sırasında veya başka bir hastalık şikayetiyle gidilen muayenelerde teşhis edilme ihtimalleri yüksektir. Rahminde polip olduğunu öğrenen kadınların ilk tepkisi paniklemek olsa da poliplerin iyi huylu yapıda olduklarını unutmamak gerekir.

    Polipler bazı durumlarda büyüyerek kadınların günlük hayatını zorlaştıran belirtilere sebep olabilirler. Bu tümör benzeri yapılar sebebiyle âdet döngüsünde sorunlar yaşayan veya gebe kalmada güçlük çeken kadınlar, kapalı polip ameliyatı ile tedavi olabilirler. Poliplerin bir sağlık sorunu olduğunu, teşhislerinin ve tedavilerinin ise ancak doktorlar tarafından yapılabildiğini unutmamalıyız.

    Ankara kapalı polip ameliyatı hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilir, BB Clinic’in uzman doktorlarından randevu alabilirsiniz.

    Polip Nedir?

    Polipler; bağırsaklarda, rahimde ve ağız içi yerlerde görülebilen tümör benzeri yapılardır. Bu yapılar iyi huylu olmakla birlikte bazı hastalarda oldukça rahatsız edici belirtilere sebep olabilirler. Bulundukları bölgeye ve büyüklüklerine göre bu belirtiler değişiklik gösterebilir. Kadınlarda özellikle rahim bölgesinde görülebilen polipler, çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilirler. Poliplerin kesin teşhisi ve tedavisi için doktor muayenesi şarttır. 

    Rahimde Polip Neden Olur?

    Rahimde oluşan polipler endometrial polipler olarak adlandırılır ve iki gruba ayrılırlar. Rahim içi polipler ve servikal polipler olarak bilinen bu iyi huylu yapılar, rahim dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ile meydana gelirler. Bu yapılar genelde belirti vermeden oluşmakta ve ancak hastayı rahatsız eder boyutlara ulaştıklarında fark edilmektedirler. Poliplerin sebep olduğu rahatsızlıklar arasında ağrılı ve düzensiz adet kanamaları olduğu bilinmektedir. Hatta bazı durumlarda gebe kalmayı da zorlaştırabilirler. Poliplerin oluşma sebebi tam olarak bilinmese de;

    • Uzun süren iltahapların,
    • Östrojen hormonundaki artışın,
    • Rahim damarlarındaki tıkanıklıkların poliplere yol açabildiği tahmin edilmektedir.

    Rahminizde meydana gelen poliplerin hangi sebeple oluştuklarını ve bedeniniz üzerindeki etkilerini öğrenmek için alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir.

    Rahimde Polip Belirtileri Nelerdir?

    Polipler; rahimde ortaya çıktıkları bölgeye, büyüklüklerine ve çevrelerine olan etkilerine göre farklı belirtilere sebep olabilirler. Genellikle belirti vermeden oluşan bu iyi huylu yapılar; kontrolsüzce büyüdükleri zaman kadınlar için çok önemli bir döngü olan adet düzenini bozabilirler. Görülme sıklıkları değişebilse de polip belirtileri;

    • Adet dönemleri dışında lekelenme tarzı kanamalar
    • Kahverengi vajinal akıntılar,
    • Şiddetli adet sancıları,
    • Normalden uzun adet kanamaları,
    • Menopoza giren kadınlarda adet dönemi benzeri kanamalar,
    • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
    • Kısırlık veya gebe kalmada zorluk şeklinde sıralanabilir.

    Bu belirtilerle karşılaşan kadınların bir an önce doktora görünmeleri tavsiye edilir. Rahimde oluşan polipler tedavi edilebilir tümörlerdir. Ankara polip tedavisi sayesinde hastalar yeniden sağlıklarına kavuşabilir, bahsettiğimiz rahatsız edici belirtilerden kurtulabilirler.

    Polip Nasıl Tedavi Edilir?

    Rahminde polip olan hastalar çoğu zaman düzenli doktor takibi ile hayatlarına devam edebilirler. Düzenli doktor takibinin önerilme sebebi, poliplerin büyüme hızını düzenli aralıklarla incelemek, olası risklere karşı önceden haberdar olmaktır. Bu riskli durumlar arasında nadiren de olsa poliplerin kötü huylu tümörlere dönüşmesi vardır. Kötü huylu tümörlere dönüşmeseler de bazen aşırı büyüyen polipler, adet kanamalarını engelleyebilir veya kanamaların şiddetini arttırabilirler. Ankara kapalı polip ameliyatı; bu gibi durumlara sebep olan poliplerin hastadan alınmasını amaçlar. Histeroskopi yöntemi ile polip ameliyatı olarak da bilinen bu operasyon tekniği oldukça modern ve yeni bir uygulamadır.  Rahimde polip ameliyatı ve diğer konular hakkında bilgi almak için Ankara’da bulunan BB Clinic’i arayabilir, her biri alanında uzman olan doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

    Kapalı Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

    Kapalı polip ameliyatı son derece modern cihazlar ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen güvenilir bir tedavi şeklidir. Histeroskopi ile polip ameliyatı olarak da bilinen bu yöntem hastalar tarafından en sık tercih edilen cerrahi operasyonlardan biridir.

    Detaylı bir muayenenin ardından doktorunuz, sizin genel sağlık durumunuza göre bir tedavi planı hazırlar. Ameliyatın gerektiği durumlarda ameliyata uygunluğunuz özenle incelenir. Bu süreçte doktorunuz, modern tekniklerden ve anestezi uzmanları gibi diğer uzmanlardan yardım alır. Ameliyat tarihi olarak genellikle hastanın âdet görmediği bir gün seçilir. Hasta, ameliyata nasıl hazırlanacağı konusunda bilgilendirilir. Ameliyat günü geldiğinde anestezi altında olan hastanın rahmi, histeroskop isimli bir mikro kamera sayesinde görüntülenir. Böylelikle yeri ve büyüklüğü kesin olarak saptanan polip kolayca hastanın rahminden alınır.

    Histeroskopi ile polip ameliyatında çoğu hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Diğer ameliyat yöntemlerine göre enfeksiyon gibi komplikasyonların riski çok düşüktür. Ameliyattan sonra doktor kontrolünü aksatmamak ve doktorun iyileşme süreci için verdiği tavsiyelere uymak çok önemlidir. Kapalı polip ameliyatı olan kadınlara bir süre ağır işler yapmamaları ve düzenli olarak egzersiz yapmaları önerilir. Bu öneriler hem iyileşme sürecini sorunsuz atlatmanızı sağlayacak hem de genel sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

    Kapalı Polip Ameliyatı Ankara Fiyatları 2024

    Rahimde oluşan polipler genellikle belirti vermezler. Çoğu hasta düzenli doktor kontrolü ile hayatlarına devam edebilir. Poliplerin kontrolsüzce büyüdüğü durumlarda ise hastalar, âdet düzensizlikleri ve şiddetli âdet ağrıları gibi şikâyetlere sahip olabilirler. Böyle durumlarda poliplerin, cerrahi operasyonlar ile hastanın rahminden çıkarılması gerekir. Bu cerrahi operasyona kapalı polip ameliyatı veya  histeroskopi ile polip ameliyatı denir. Kapalı polip ameliyatı fiyatları hastadan hastaya değişebilmektedir. Bunun sebebi, ameliyata eşlik eden süreçlerin herkes için farklı olmasıdır. Kapalı folip ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; Doç. Dr. Bora Coşkun ve Doç. Dr. Buğra Coşkun gibi uzman isimlerden randevu alabilirsiniz.

    Randevu
    Yol Tarifi