Ankara Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Kontrolü) 

  Kızlık zarı muayenesi, kişi kızlık zarı hakkında fikir sahibi olmak istiyorsa uzman tarafından yapılan bir muayenedir. Kızlık zarının tıbbi literatürdeki adı hymen’dır. Hymen, kadınlarda genital bölgeyi oluşturan bölümlerden sadece bir tanesidir. Kadınların hepsinde aynı şekilde değildir.  Genellikle cinsel ilişkiye girilmesiyle yırtılarak kanamaya yol açar. Aslında kızlık zarının biyolojik amacı vajen içini ergenliğe kadar olan süreçte mikrop ve bakteri gibi zararlı etkenlerden korumaktır. Fakat toplumsal açıdan bekareti temsil eder. 18 yaşını geçmiş bir birey zorla kızlık zarı muayenesine götürülemez. Yasal bekaret kontrolü muayenesi için savcılık kararı ve adli, tıbbi, jinekolog ve psikiyatrinin olduğu bir kurulun onayı olması gereklidir.

  Çeşitli nedenlerle cinsel birleşme öncesi yırtılan kızlık zarı, kadınlar üzerinde sosyal ve psikolojik açıdan baskı kurulmasına sebep olabilir. Bu baskılar yüzünden kızlık zarının durumunu öğrenmek, birçok kadın için çok önemlidir. Böyle durumlarda, uzman kadın hastalıkları ve doğum hekimi tarafından gerçekleştirilen kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlamak mümkündür. Kızlık zarı muayenesi Ankara esnasında kızlık zarında hasar veya yırtık olup olmadığı tespit edilerek hastaya bildirilir. Ankara kızlık zarı muyanesi için kliniğimizle iletişime geçebilir; BB Clinic doktorlarımız Doç. Dr. Bora COŞKUN ve Doç. Dr. Buğra COŞKUN’dan randevu alabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Kızlık zarı, vajinanın hemen girişinde bulunan embriyolojik bir kalıntıdır. Hymen isminin Antik Yunan mitolojisindeki evlilik tanrısı olan Hymenaios’tan geldiği bilinmektedir. Halk arasında bekaret zarı olarak da adlandırılır. Neredeyse tüm memeli türlerinde görülür.

  Kızlık zarının çeşitleri vardır. Yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde bu dokunun olmaması bile söz konusu olabilir. Kızlık zarı toplumsal açıdan bekareti temsil etse de tıbbi açıdan bu yapının tek fonksiyonu vajen içerisini hastalıklara karşı korumaktır.

  Bütün memeli canlılarda kızlık zarı bulunmaktadır. Fakat işlevi olan vajeni ergenliğe kadar hastalıklara karşı korumayı tamamladıktan sonra ortadan kaybolur. Vajinanın içerisine giriş olması durumunda kızlık zarında yırtılma olur ve hafif düzeyde bir kanama gerçekleşir. Bu kanama, halk arasında bekaretin bozulması olarak isimlendirilmektedir. Kızlık zarı cinsel birliktelik esnasında, mastürbasyon sırasında veya vajinaya darbe alınması gibi durumlarda zarar görebilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Herhangi bir nedenle kızlık zarının yırtıldığını düşünen kadınlar, alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum doktorundan randevu alarak kızlık zarı muayenesi yaptırabilir. Kızlık zarı muayenesi Ankara işleminde hekimler, kızlık zarında herhangi bir hasarın ya da yırtılmanın olup olmadığını tespit ederek hastaya bildirirler. Bekaret kontrolü olarak da bilinen bu uygulama, hastanın talebiyle gerçekleştirilir. Muayene sonuçları hasta haricindeki üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

  Kızlık Zarı Tam Olarak Nerede Bulunur?

  Kızlık zarının ne kadar derinde olduğu ve derinliğin neye göre değiştiği merak edilen bir konudur. Kızlık zarı tam olarak vajina girişinin 0.5-1 cm gerisinde yer alan bir dokudur. Kızlık zarının bulunduğu yerin derinliği ortalama olarak bütün kadınlarda aynıdır. Fakat yapısal farklılıklar görülebilir.

  Kızlık zarı zannedildiği gibi o kısmı tamamen kapatan bir yapıda değildir. Adet kanının ve vajinal salgıların vajinadan dışarı çıkışını sağlayabilmek için ortasında daire şeklinde bir açıklık bulunur. Bu sayede adet kanı ve vajinal akıntı dışarı çıkabilir.

  Kızlık Zarı Yırtıldığında Kanama Olur Mu?

  Kızlık zarı, her kadında aynı şekilde ve yapıda değildir. Birçok farklı türü vardır. Bu nedenle vajinaya ilk yabancı cisim girişi esnasında mutlaka kanama olacak diye bir durum söz konusu değildir. Kanama olup olmaması ve kanama miktarı üzerinde etkili olan birçok sebep bulunur. Bu sebeplerden bazıları:

  • Kızlık zarının şekli,
  • Kızlık zarının damarsal yapısı,
  • Kızlık zarının kalınlığı,
  • Kızlık zarının elastikiyeti,
  • İlk cinsel birleşmenin giriş şekli olarak sıralanabilir.

  Elastikiyeti yoğun olan bir kızlık zarı, esneyerek kanama olmamasına neden olabilir. Aynı zamanda bazı kişilerde kızlık zarı hiç olmayabilir. Bu durumda ilk cinsel birliktelik esnasında kanama olmayacaktır.

  Kızlık zarının üzerindeki kılcal damarlar az ve ince ise yine cinsel birliktelik sonrası kanama olmayabilir. Çok kalın yapıda ve fazla damarlı olan kızlık zarı ise cinsel birlikteliği zorlaştırabilir. Bu tür durumlarda kanama miktarı çok fazla olabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Bekaret testi, bakirelik testi, kızlık zarı muayenesi gibi isimlerle anılan bu işlemde vajinanın anatomik yapısı incelenir. Kadınlarımızın birçoğu toplumsal baskı yüzünden kızlık zarı muayenesi olmaya kendini zorunlu hisseder. Kızlık zarı muayenesi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından litotomi pozisyonunda yapılan bir muayenedir. Kızlık zarı muayenesi için hasta sırt üstü yatar ve bacaklar açılır. Bacaklar açıkken küçük dudaklar her iki tarafa açılarak kızlık zarı gözle incelenerek muayene yapılır.

  Kızlık zarının daha içeride olduğu vakalar görülebilir. Böyle durumlarda ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, hastanın ıkınmasını isteyerek kızlık zarını yine gözle muayene eder. Kızlık zarı muayenesi 3-4 dk sürer. Hastanın canı yanmaz. Muayene sırasında bir aparat içeriye sokulmadığı için kızlık zarının bozulma ihtimali yoktur.

  Kızlık zarı muayenesi bilgisi gizli tutulmaktadır ve ikinci şahıslarla ya da resmi bir kurumla paylaşılmamaktadır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatı Ankara

  Hijyenik koşullarda, tam bir gizlilik içerisinde yapılan kızlık zarı muayenesi Ankara fiyatları klinikten kliniğe değişiklik gösterebilmektedir. Her doktorun ve kliniğin bu hizmet için belirlediği fiyat politikası farklıdır. Ankara kızlık zarı muayenesi için kliniğimizle iletişime geçebilir; BB Clinic doktorlarımız Doç. Dr. Bora COŞKUN ve Doç. Dr. Buğra COŞKUN’dan randevu alabilirsiniz.

  Randevu
  Yol Tarifi